Erdoğan-Özel masaya oturacak; CHP’nin “yeni anayasa” şartı belli oldu

CHP Genel Başkanı Özgür Özel başkanlığında toplanan MYK’da, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile gerçekleştirilmesi planlanan görüşmenin gündemi ve müfredat değişikliği masaya yatırıldı. CHP’nin, “Ancak AYM ve AİHM kararlarına uyulması” şartıyla Anayasa gündemiyle masaya oturabileceği belirtilirken müfredat değişikliğine karşı geniş katılımlı bir miting düzenleneceği öğrenildi.

BirGün gazetesinden Mustafa Bildircin’in haberine göre, CHP MYK’nin ana gündemini Erdoğan-Özel görüşmesi ile müfredat değişikliği oluşturdu. CHP Lideri Özgür Özel, müfredat değişikliğiyle ilgili kurmaylarından bilgi alırken toplantıda TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş’un Anayasa gündemiyle Meclis’te siyasi partilere yapacağı ziyaret de konuşuldu.

Özel’in Erdoğan ile görüşmesinde ilk etapta AKP’den CHP’ye geçen belediyelerin içerisinde bulunduğu olumsuz mali tabloya dikkati çekeceği kaydedildi. Bu kapsamda, CHP Yerel Yönetimler Birimi tarafından 1 Nisan itibarıyla hazırlanmaya başlanan ve borç yükünü ortaya koyan çalışmanın görüşme sırasında masaya geleceği belirtildi. CHP Lideri Özel’in, Anayasa konusunda masaya oturma şartının, “Mevcut Anayasa ile AYM ve AİHM kararlarına uyulması” olduğu ifade edildi.

Özel’in Erdoğan ile yapacağı görüşme öncesinde CHP’nin eski genel başkanları Murat Karayalçın, Hikmet Çetin, Altan Öymen ve Kemal Kılıçdaroğlu’nu arayarak fikirlerini alacağı aktarıldı. CHP kaynakları, Erdoğan ile görüşülmesine yönelik eleştirilere karşı ise “Biz oraya kişisel ajandamız ile gitmeyeceğiz. Halkın sorunlarının çözümü için orada olacağız” dedi.

Kamuoyunda büyük tepki çeken müfredat değişikliği de MYK toplantısının gündemi oldu. CHP’nin, 30 Nisan’da Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Suat Özçağdaş başkanlığında, akademisyenlerden oluşan bir ekip ile müfredat konusunda bir araya geleceği dile getirildi. CHP’nin, müfredat değişikliğine karşı bir miting yapmayı planladığı bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir