ABD’de ikinci George Floyd vakası

Siyahi adamın polis nezaretinde ölmesi üzerine soruşturma başlatıldı. Frank Tyson adındaki adam, 18 Nisan günü yerel saatle 20.25 sıralarında ABD’nin Ohio eyaletinde polis memurları Beau Schoenegge ve Camden Burch tarafından tutuklanırken hayatını kaybetti.

Tyson bir araba kazası sonrasında iki polis memuru tarafından tutuklanırken söylediği son sözler “Nefes alamıyorum” oldu.

AKILLARA GEORGE FLOYD GELDİ

Yaşananlar gözaltına alındığı sırada, dizini boynuna bastıran polise defalarca “Nefes alamıyorum” diyerek durmalarını istemesine rağmen memurun dizini çekmemesi üzerine hayatını kaybeden George Floyd’u getirdi. Floyd’un ölümü ABD’de infial yaratmıştı ve ‘Black lives matter’ (siyahi hayatları önemlidir) protestolarının fitilini yakmıştı.

Tyson’ın ölümünden sonra yerel polis departmanı memurlarının 53 yaşındaki adamı tutukladığını gösteren vücut kamerası görüntülerini yayınladı. Videoda, iki polis memuru Tyson’ı tutuklayıp kelepçelerken, diğeri ise Tyson yüzüstü yere yatırıldığı sırada diziyle sırtına bastırıyor. Tyson’ın videoda defalarca “Nefes alamıyorum” dediği duyuluyor.

BENİ ÖLDÜRMEYE ÇALIŞIYORLAR’

Daha sonra ise sessizleşiyor ve son sözlerinden neredeyse beş dakika sonra bir memur, Tyson’ın nabzını kontrol ediyor ancak nabzının olmadığını fark ediyor. Bölgeye ambulans çağırılsa da, sağlık ekipleri gelene kadar Tyson çoktan ölmüştü.

Videoda Tyson tutuklanmaya direniyor ve defalarca “Beni öldürmeye çalışıyorlar” ve “Şerifini çağırın” diyerek bağırdığı duyuluyor. Polis memurları bu sırada ona ‘sakin olmasını’ söylüyor.

Memurlar, Tyson’ı yere yatırıyor ve içlerinden biri dizini sırtına koyarak ona ‘direnmeyi bırakmasını’ söylüyor. Görüntülerde polis memurunun dizini kaldırmadan önce Tyson’ın sırtında yaklaşık 30 saniye boyunca tuttuğu görülüyor. Tyson sonunda sessizleşmeden önce onlara bir kez daha ve çaresizce nefes alamadığını söylüyor.

Memurlar, yalnızca bir araba kazası ihbarına cevap vermek için bölgedeydi. Olay yerinden kaçtığı iddia edilen Tyson’ı bir bara kadar takip ettiler.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir